دسته بندی کالاها
  Filters
  تنظیمات
  جستجو

  هشت ویژگی جدید و جذاب اندروید ۱۱

  اندروید ۱۱ آخرین نسخه سیستم عامل موبایل گوگل است که ابتدا در دسترس دستگاه‌های خاص، مثل گوشی‌های پیکسل، قرار می‌گیرد.

  طبق معمول، آخرین آپدیت اندروید ویژگی‌های جدید و جالبی به همراه دارد. در حالی که نسخه 10 اندروید چیز خاصی نداشت، جدیدترین نسخه اندروید حرف‌هایی برای گفتن دارد.

  در ادامه ویژگی‌های جالب اندروید ۱۱ را بررسی می‌کنیم.

  1.   قابلیت داخلی ضبط صفحه نمایش

  در حالی که چند اپلیکیشن خوب برای ضبط محتویات روی صفحه نمایش یک گوشی اندرویدی در پلی استور وجود دارد، این قابلیت همیشه چیزی به نظر می‌رسید که گوگل باید در اندروید تعبیه می‌کرد.

  با اندروید ۱۱ دیگر به یک اپلیکیشن شخص ثالث برای ضبط اسکرین نیاز ندارید.

  ابزار جدید ضبط اسکرین در پنل تنظیمات سریع قرار گرفته و برای دسترسی به آن کافی است بالای صفحه را دوبار پایین بکشید (یا یک بار با دو انگشت).

  این قابلیت به صورت پیش‌فرض ظاهر نمی‌شود، بنابراین آیکون مداد را که سمت چپ پایین تنظیمات سریع قرار گرفته بزنید تا آن را ویرایش کنید.

  پایین بروید و  Screen Record را پیدا کنید. سپس آن را بکشید و وارد لیست بالا کنید تا از منو قابل دسترسی باشد.

  وقتی روی این گزینه می‌زنید، یک اخطار می‌بینید که یادآوری می‌کند ضبط اسکرین شامل اطلاعات حساس روی آن، مثل پسورد و جزئیات پرداخت است.

  در صورت تمایل می‌توانید گزینه Record audio (ضبط صدا) را نیز فعال کنید.می‌توانید از منوی عمودی انتخاب کنید که صدای میکروفون، دستگاه یا هر دو ضبط شود.

  اگر می‌خواهید جاهایی را که لمس کرده‌‌اید با مارکر نشان دهید، گزینه Show touches on screen را فعال کنید.

  یک شمارش معکوس در نوار وضعیت همراه با یک نقطه قرمز می‌بینید که نشان می‌دهد اسکرین در حال ضبط شدن است.

  وقتی کارتان تمام شد، انگشت‌تان را روی صفحه پایین بکشید تا سایه‌بان نوتیفیکیشن باز شود.

  قسمت مربوط به ضبط اسکرین را بزنید تا ضبط متوقف شود. فایل ضبط شده در یک فایل جدید فیلم‌ها در حافظه داخلی سیستم ذخیره می‌شود.

  این فایل را می‌توانید در تب کتابخانهگوگل فوتو در قسمت فیلم‌ها پیدا کنید و آن را ویرایش کرده یا به اشتراک بگذارید.

  2.   نوتیفیکیشن‌های پیام جداگانه

  در نسخه‌های قبلی اندروید، نوتیفیکیشن‌های پیام خیلی به چشم نمی‌آمد. گاهی یک مکالمه متنی بین چند نوتیفیکیشن غیرمهم پنهان می‌شود. در اندروید ۱۱، سیستم عامل پیگیری مکالمات را راحت‌تر می‌کند.

  در این نسخه، مکالمات اپلیکیشن اس ام اس، اپلیکیشن‌های گفتگو مثل واتس‌اپ یا پیام‌های مستقیم در رسانه‌های اجتماعی، بالای نوار نوتیفیکیشن در یک قسمت جدید به نام Conversations (مکالمات) ظاهر می‌شوند.

  در نتیجه، دیدن آنها راحت‌تر شده و صدای نوتیفیکیشن‌های دیگر باعث گم شدن آنها نمی‌شود.

  علاوه بر این، می‌توانید مکالمات خاص را به عنوان اولویت علامت‌گذاری کنید. نوتیفیکیشن یک مکالمه را فشار داده و نگه دارید (یا آن را به بغل بکشید و آیکون چرخ‌دنده را بزنید).

  سپس یک گزینه اولویت جدید را انتخاب کنید.  این کار باعث می‌شود مکالمه در بالای لیست ظاهر شود، حباب‌ها را فعال می‌کند و آن را در قفل صفحه نمایش نمایش می‌دهد.

  نمی‌توانید به اندروید بگویید که بعضی از اپلیکیشن‌های خاص مکالمه هستند، ولی در صورت نیاز می‌توانید یک اپلیکیشن را از منوی مکالمات حذف کنید.

  برای این کار، به قسمت Setting > Apps & notifications > Conversations بروید تا تمامی مکالماتی را که تغییر داده‌اید ببینید.

  یک مکالمه را انتخاب کنید و گزینه Not a conversation را بزنید تا از این قسمت حذف شود.

  3.   حباب‌ها برای مکالمات

  اگر از پیام‌رسان فیسبوک استفاده می‌کنید، احتمالا با ویژگی سربرگ‌های گفتگو (Chat Heads) آشنا هستید که آیکون‌های کوچک را روی هر پلیکیشنی که در حال کار کردن با آن هستید نشان می‌دهد.

  با کمک این ویژگی می‌توانید همزمان با یک کار دیگر، مکالمه را باز یا کوچک کنید. اندروید ۱۱ این ویژگی را برای تمامی اپلیکیشن‌های گفتگو فراهم کرده است.

  برای فعال کردن حباب برای یک مکالمه (جدا از تنظیم کردن آن به عنوان اولویت)، روی آیکونی که گوشه سمت راست پایین نوتیفیکیشن آن قرار گرفته بزنید.

  این آیکون یه فلش به سمت یک نقطه کوچک است. این کار باعث می‌شود مکالمه در یک حباب بارگذاری شود.

  این حباب را می‌توانید جابه‌جا کنید و در هر نقطه از صفحه قرار دهید.

  وقتی روی حباب می‌زنید، مکالمه در یک پنجره کوچک‌تر باز می‌شود و می‌توانید بدون خارج شدن از اپلیکیشنی که در آن هستید مکالمه را ادامه دهید.

  وقتی کارتان تمام شد، دوباره روی حباب بزنید تا بسته شود. همچنین، می‌توانید حباب‌ها را روی x پایین صفحه بکشید تا حذف شوند.

  برای تغییر دادت تنظیمات حباب یک اپلیکیشن، به قسمت Settings > Apps & notifications > See all X apps بروید و اپلیکیشن مورد نظر را انتخاب کنید.

  گزینه نوتیفیکیشن را انتخاب کنید تا تنظیمات حباب‌ها را ببینید.

  می‌توانید انتخاب کنید که تمامی مکالمات این اپلیکیشن به صورت حباب ظاهر شوند، فقط چند مکالمه خاص به صورت حباب باشند یا هیچ حبابی ظاهر نشود.

  اگر حباب‌ها را دوست ندارید، به قسمت Settings > Apps & notifications > Notifications > Bubbles بروید و آنها را غیرفعال کنید.

  4.   کنترل‌های راحت‌تر اسمارت هوم

  با رایج‌تر شدن دستگاه‌های اسمارت هوم، اندروید تلاش می‌کند دسترسی به آنها را راحت‌تر کند.

  اندروید ۱۱ شورت کات‌های ابزار اسمارت هوم متصل به موبایل را در منوی پاور کمتر مورد استفاده قرار داده است.

  برای دسترسی، دکمه پاور را فشار داده و نگه دارید.

  دستگاه‌ها را زیر اسمی که برای خانه انتخاب کرده‌اید می‌بینید و می‌توانید برای تعامل روی آنها بزنید.

  اگر چند خانه دارید، از متن بالا برای عوض کردن آنها استفاده کنید. همچنین، می‌توانید از منوی سه نقطه پایین صفحه برای اضافه کردن کنترل‌های جدید یا ادیت کردن کنترل‌های موجود استفاده کنید.

  کنترل‌هایی که هر پنل فراهم می‌کند به دستگاه بستگی دارد.

  برای مثال، می‌توانید قفل در را باز کنید، میزان نور یک چراغ را تغییر دهید یا دمای ترموستات را تنظیم کنید.

  اگر دستگاه‌های اسمارت هوم ظاهر نشد، ابتدا باید آنها را در اپلیکیشن گوگل هوم اضافه و پیکربندی کنید.

  5.   گزینه‌های مجوز بیشتر

  مجوزهای اندروید مهم هستند، زیرا به شما اجازه می‌دهند اپلیکیشن‌هایی را که می‌توانند به اطلاعات موبایل‌تان دسترسی داشته باشند کنترل کنید.

  اندروید ۱۱ گزینه‌های بیشتری فراهم کرده تا هیچ اطلاعاتی را بی دلیل در دسترس قرار ندهید.

  در این نسخه، وقتی یک اپلیکیشن مجوز می‌خواهد، گزینه جدید Only this time ظاهر می‌شود.  اگر این گزینه را انتخاب کنید، اندروید فقط تا زمان بسته شدن اپلیکیشن به آن اجازه دسترسی می‌دهد.

  وقتی اپلیکیشن را ببندید، باید دوباره درخواست مجوز کند. برای تنظیم کردن این ویژگی به قسمت Settings > Privacy > Permission manager بروید و نوع مجوز را انتخاب کنید.

  همه اپلیکیشن‌ها از مجوزهای یک باره پشتیبانی نمی‌کنند، ولی بسیاری از آن (مثل لوکیشن، میکروفون و دوربین) این قابلیت را دارند.

  گزینه Ask every time را انتخاب کنید تا اندروید مجوزها را تا زمانی که دوباره آنها را صادر نکنید، لغو کند.

  اگر مدت مشخصی از اپلیکیشن‌ها استفاده نکنید، اندروید جدید می‌تواند به صورت خودکار مجوزهای آنها را لغو کند.

  یک اپلیکیشن را از قسمت Settings > Apps & notifications > See all X apps انتخاب کنید و در صفحه اطلاعات آن گزینه مجوزها را بزنید.

  پایین صفحه گزینه Remove permissions if app isn't used را می‌بینید.

  اگر این گزینه را فعال کنید، مجوزهای اپلیکیشن‌هایی که چند ماه از آنها استفاده نکنید لغو می‌شود. در نهایت، یک ویژگی جالب این است که وقتی یک مجوز را چند بار پشت سر هم رد کنید، اپلیکیشن آن را دیگر نمی‌تواند درخواست کند.

  6.   تاریخچه نوتیفیکیشن

  خیلی اوقات یک نوتیفیکیشن را اتفاقی کنار می‌زنید و متوجه پیام آن نمی‌شوید. اندروید ۱۱ یک منوی تاریخچه نوتیفیکیشن دارد که این مشکل را حل می‌کند. قبل از دریافت نوتیفیکیشن،‌ باید این ویژگی را فعال کنید.

  برای این کار، به قسمت Settings > Apps & notifications > Notifications > Notification history بروید و گزینه Use notification history را روشن کنید.

  سپس تمامی نوتیفیکیشن‌های ۲۴ ساعت گذشته فهرست می‌شوند، از جمله مواردی که رد کرده‌اید. برای باز کردن هر کدام کافی‌ست روی آن بزنید.

  7.   کنترل‌های پیشرفته‌تر رسانه

  اندروید ۱۱ به شما اجازه می‌دهد پلی بک رسانه را از منوی تنظیمات سریع کنترل کنید. پلی بک موزیک به جای نوتیفیکیشن یک پنل اختصاصی در تنظیمات سریع دارد.

  اگر چند منبع صوتی همزمان در حال پلی شدن باشند (مثل موزیک از اسپاتیفای و یک پادکست)، می‌توانید هر کدام را به صورت جداگانه کنترل کنید.

  جدا از دسترسی راحت‌تر، می‌توانید به راحتی دستگاه خروجی را که هر منبع صوتی استفاده می‌کند تغییر دهید.

  روی اسمی که سمت راست بالای نوتیفیکیشن قرار گرفته (مثل اسپیکر موبایل) بزنید تا یک خروجی دیگر مثل هدفون بلوتوثی یا هوم اسپیکر گوگل را انتخاب کنید.

  8.   چند ویژگی کوچک دیگر

  هر چیزی که در اندروید ۱۱ ارائه شده یک تغییر بزرگ نیست. در ادامه چند ویژگی مفید کوچک‌تر را توضیح می‌دهیم.

  در این نسخه، آپدیت‌های سیستم گوگل پلی در گوگل پلی ارائه می‌شود (علی‌رغم اسمی که داشتند، قبلا این طور نبودند)، یعنی افراد بیشتری سریع‌تر بسته‌های امنیتی مهم دریافت می‌کنند.

  همچنین، این آپدیت‌ها وقتی موبایل در حال استفاده شدن نیست نصب می‌شوند، بنابراین برای راه‌اندازی آنها نیازی به ریبوت کردن ندارید.

  کادر به اشتراک‌گذاری اندروید در صورتی که اپلیکیشن‌های زیادی نصب کرده باشید شلوغ می‌شود، در نتیجه یکی از ترفندهای هوشمندانه اندروید ۱۱ این است که اجازه می‌دهد اپلیکیشن‌ها را به آن پین کنید.

  روی گزینه به اشتراک‌گذاری یک اپلیکیشن را بزنید و نگه دارید و سپس گزینه Pin [app] را انتخاب کنید تا در بالای صفحه بماند.

  اگر از اندروید اوتو استفاده می‌کنید، باید بدانید که حالا به صورت بی‌سیم با تمامی موبایل‌های دارای سیستم عامل اندروید ۱۱ کار می‌کند.

  البته به یک ماشین با هد یونیت بی‌سیم هم نیاز دارید، ولی حداقل موبایل‌تان دیگر سد راه نیست.

  در نهایت، ویژگی کوچک مورد علاقه ما این است که وقتی هدفون‌های بلوتوثی به دستگاه‌تان وصل هستند،‌ روشن کردن حالت پرواز اتصال آنها را قطع نمی‌کند.

  حالت پرواز وای فای و سایر عملکردهای بی‌سیم را قطع می‌کند، ولی دیگر نیازی نیست بلوتوث را به صورت دستی دوباره روشن کنید.

  سخن نهایی

  اندروید ۱۱ پیشرفت‌های کوچک زیادی داشته که به جریان کار روزانه شما کمک می‌کنند.

  برای اطلاع از در دسترس بودن آن برای موبایلی که استفاده می‌کنید، به قسمت Settings > System > Advanced > System update بروید و آخرین نسخه را بررسی کنید.

  در ابتدا فقط پیکسل و چند دستگاه دیگر این نسخه را دریافت می‌کنند، بنابراین احتمالا باید کمی صبر کنید.

  نظر خود را وارد نمایید.
  آرشیو مقالات